Kingspec 2.5" SSD SATAII 64GB MLC(KSD-SA25.5-064MJ) for laptop
  • Model: KSD-SA25.5-064MJ
Add to Cart:
Kingspec NEW 2.5" SSD SATAII 64GB MLC(KSD-SA25.5-064MJ) for laptop
Specification:
● Performance
External Transfer Rate(Host Transfer Rate):300MB/s
Density
8GB
16GB
32GB
64GB
128GB
256GB
Speed
73/16
120/32
Channel
4CH
4CH
● Form factor: 2.5-inch (100.2mm x 69.8mm x 9.5mm)
● Interface standard: Serial ATA Revision 2.6 and Universal Serial Bus Specification Revision 2.0
● Input voltage: 5V (5%)
● Commercial operating temperature range form 0 to 70℃
● Flash management algorithm: static and dynamic wear-leveling, bad block management algorithm
● Supports dynamic power management and SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting
Technology), NCQ;
● ECC (Error Correction Code): BCH ECC 16bits or 24bits in 1024Bytes
● Write endurance: >80 years @ 100GB write/ day(32GB)
● Read endurance: unlimited
● Data retention: 10 years
● MTBF:1,500,000 Hours
ModelKSD-SA25.5-064MJ
GeneralFormfactor2.5
InterfaceSATA II
PerformanceCapacity64GB
SustainedRead153MB/S
SustainedWrite102MB/S
RandomIOPS
4KBRandomReadIOPS
4KBRandomWriteIOPS
AverageAccesstime0.2ms
StorageMediaNANDFlashMLC-NANDFlash
PowerConsumptioninputVoltage5.0V /_5%
Idle0.5W
Active2.0W
Reliability&EnduranceWriteendurance8years@100GByteswriteanderaseperdayat32GB
Readenduranceunlimited
Wear-LevelingAlgorithmDynamicandstaticwear-leveling
DataRetention10yearsat25C
MTBF1,000,000hours
ECCSupportsBCHECC8bitsor15bitsin512bytes
BadBlockManagementAutoBadBlockManagementinsystem
EnvironmentOperatingTemperature070
Non-operatingTemperature-4085
Shock2,000G(@0.3mshalfsinewave)
Vibration20G(40-2000HZ)
AmbientHumidity5-95%